Slušnost je pro chovatele prioritou

Když v roce 1993 zemědělské družstvo Přehrada se sídlem v Bystřičce nenaplnilo transformační projekt a hrozila likvidace družstva, rozhodl se člen Asociace soukromého zemědělství Vsetín Jan Vávra spolu s dalšími šesti kolegy, kteří v něm do té doby pracovali a zároveň je pojila rodinná historie hospodaření, založit firmu a zemědělsky podnikat. Vznikla tak společnost AGRO-BESKYD, spol. s r. o. Jan Vávra v ní působí ve funkci jednatele, třemi dalšími společníky jsou Pavel Kočíb, Zdeněk Petrusek a Jaroslav Tomečka, do jejího provozu se již plně zapojili i synové Jana Vávry – starší Jan a mladší David.

 

„Od družstva jsme hned na počátku koupili základní stádo holštýnského skotu a skoro pět let se věnovali jeho chovu, měli jsme až dvě stě kusů. Bohužel v sýrárně, kam jsme dodávali mléko, nám zůstal téměř milion korun. Ubírat se dál tímto směrem se tak pro nás stalo ekonomicky neúnosné, nezbývalo než stádo prodat a postupně přejít na chov masného skotu,“ informuje Jan Vávra.

Rozhodnutí padlo na plemena charolais a masný simentál a velmi záhy se ukázalo, že chov skotu bez tržní produkce mléka je pro zdejší oblast ideálním řešením – vrací do krajiny život a přirozeným způsobem zužitkuje píci. Společnosti AGRO-BESKYD se podařilo rozšířit stádo na 250 kusů, z toho je 130 matek základního stáda – kříženek, tři plemenní býci plemene charolais a dva plemene masný simentál.

Finálním produktem živočišné výroby je zástavový skot. „Býčky prodáváme z důvodu nedostatku ustajovacích kapacit pro výkrm. Část jaloviček si ponecháváme na rozšíření a obnovu stáda, zbytek pak prodáme chovatelům v okolí nebo obchodníkům. Pro některé zájemce necháme jalovičky porazit na jatkách, odkud si je ve čtvrtích odeberou,“ říká Jan Vávra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *